Przesilenie

Projekt wystawy 2022 | „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910” – wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Warszawie | Zespół: Jan Strumiłło, Marta Szczepańska, Zofia Zatorska, Helena Wierzbowska | Gradienty profesjonalnie wymalowane przez Ideamo Murals | Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości MNW wykonał Bartosz Bajerski | Wystawa trwa od 17.11.2022 do 05.03.2023

Doświadczenie północnego krajobrazu zainspirowało przewodni wątek estetyczny aranżacji wystawy. Gradient pokrywający ściany galerii to abstrakcyjnie przetworzone północne niebo z jego charakterystycznym jasnym widnokręgiem. Zaprojektowaliśmy pomalowanie ścian w płynne poziome przejścia kolorystyczne z białym pasem cokołowym, środkiem w litym kolorze stanowiącym tło dla danej grupy dzieł i gładkim przejściem powyżej linii wzroku do czerni sufitu. Dla podkreślenia różnic kolorów glify przejść i boczne powierzchnie ścianek oraz cokoły również są czarne.
Ławki i bariery bezpieczeństwa powstały z surowo obrobionego drewna dla podkreślenia silnego związku malarstwa z naturą. Istotnym pomysłem i integralną częścią aranżacji są tabliczki z opisami. Podpisy pod dziełami stanowią autonomiczne obiekty przestrzenne z własnym cieniem. Odchylone od pionu powierzchnie podpisów podnoszą ich czytelność. Kolor wewnątrz specjalnie zagiętych kartoników stanowi oznaczenie grupy tematycznej danego dzieła.
Istotną część projektu stanowią eksponaty-zabawki dla dzieci. Zaprojektowaliśmy fotoplastykon pozwalający zajrzeć do „wnętrza” akwarel Carla Larssona. Jest też teatrzyk cieni, w którym mali widzowie mogą ułożyć swój własny krajobraz północny korzystając z elementów zaczerpniętych z obrazów na wystawie. Dużo przyjemności sprawiło nam wymyślenie „witacza” czyli elementu zapraszającego na wystawę w przestrzeni hallu muzeum. Zaprojektowaliśmy dopasowaną do wnętrza ramę z kluczowym dziełem, którego przestrzenny pierwszy plan wycięty ze sklejki pozwala „wejść do wnętrza” obrazu i stać się na chwilę jego częścią.