Warszawa w budowie

Projekt wystawy 2023 | „Zimno już było” – główna wystawa festiwalowa piętnastej edycji „Warszawy w Budowie” dla Muzeum Warszawy | Zespół: główny projektant Jan Strumiłło, współpraca Paulina Bukowska, wsparcie koncepcyjne Zofia Zatorska i Marta Szczepańska | Czynna w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 22.09.2023 – 24.03.2024 | Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Warszawy | Fotografował Tomek Kaczor

Osią pomysłu aranżacyjnego stała się myśl o ludziach, którzy nie mogą uciec z miasta przed upałem i radzą sobie z nim spontanicznie na różne sposoby. Wielką zaletą festiwalu „Warszawa w budowie” jest i zawsze było angażowanie zwykłych ludzi w kontakt ze sztuką, wyprowadzanie sztuki na ulicę. My odwracamy ten wektor i rozwiązania uliczne wprowadzamy do przestrzeni muzealnej.
Opracowaliśmy najpierw rodzaj zestawu narzędzi miejskiego upału: kolekcję materiałów, pomysłów plastycznych i rekwizytów. Następnie skonstruowaliśmy z tych faktur, przedmiotów i pomysłów sekwencję wnętrz uzupełniających narrację zaproponowaną przez kuratorów: Wandę Kaczor, Konrada Schillera i Martę Żakowską.
Nie było to łatwe, bo przestrzeń Muzeum Woli wynikająca ze struktury zabytkowego budynku jest podzielona i rozłożona na trzech poziomach. Aranżacja nie tylko zapewnia ramy dla scenariusza ale aktywnie go uzupełnia – w ten sposób dołożyliśmy naszą cegiełkę do słusznej w naszym przekonaniu sprawy.
Posłużyliśmy się różnego rodzaju foliami, których ludzie używają do wyciemniania swoich przegrzanych pomieszczeń. W charakterze siedzisk zaproponowaliśmy typowe plastikowe krzesełka ogrodowe. Niektóre wygrodzenia zbudowaliśmy z butelek wody pitnej na paletach. Jako ścianki służą też typowe elementy upału: przenośne lodówki i zużyte jednostki klimatyzacyjne.
Udało się w pełni zrealizować nie tylko pomysływ wewnątrz muzeum, ale też dwuczęściową interwencję na dziedzińcu: nawierzchnię placu pomalowaliśmy na biało i ustawiliśmy „wentylacyjną” instalację na balkonie.