Złota 11
Konkurs 2017 | Projekt przebudowy elewacji parteru i antresoli budynku mieszkalno-usługowego w Pasażu Wiecha w Warszawie | Zespół: architektura – Jan Strumiłło, rzeźba, kolory, mozaiki – Katarzyna Przezwańska, współpraca – Jan Dybowski | Przewiń w dół aby przeczytać pełny opis
Pomysł
Proponujemy humanistyczną modernizację elewacji budynku przy ulicy Złotej 11 w Warszawie i uczłowieczenie zimnej, nieprzyjaznej przestrzeni pasażu Wiecha przy użyciu prostych środków.
1. Daszek
Przed elewacją od zachodu dodajemy arkadę – daszek oparty na smukłych kolumnach na wysokości stropu nad mezzanino. Przed elewacją daszek tworzy przejście zabezpieczające przed deszczem i naturalne miejsce dla stolików kawiarnianych. Spód daszku wyłożony będzie deszczułkami – nawiązując do pierwotnych detali Domów Centrum.
2. Kolumny
Kolumny, w rozstawie co 200 cm i o średnicy 20 cm są różne, choć niektóre są takie same. Różnorodne kolory kolumn ożywiają sekwencję i sygnalizują miejsce w pasażu. Nie wszystkie wykonane są z takiego samego materiału – niektóre zostawiamy jako ocynkowane rury stalowe, inne mogą pomalować na kolor swojej identyfikacji najemcy, jeszcze inne są zrobione z drewna. Kolumny mogą słuzyć identyfikacji wizualnej – najemca może pomalować kolumnę i do kompletu jeden z paneli elewacyjnych nad swoim lokalem.
3. Zróżnicowanie materiałów
Wizualne walory tej elewacji opieramy na dwóch kontrastach: modernistycznej geometrii otoczenia i modularnej elewacji i organicznych otworów; ostrych wyraźnych kolorów i naturalnych surowych materiałów (drewno, beton, otoczaki). Gładkość metalu/szkliwa kafelków podobnie kontrastuje z chropowatością innych okładzin – natryskiwanego betonu i surowego drewna.
4. Stolarka drewniana otwierana
Proponujemy modyfikację istniejącej elewacji tak, aby doprowadzić szkło do poziomu gruntu. Proponujemy umożliwić otwieranie lokali na pasaż w lecie. Uzupełnieniem tego pomysłu jest modyfikacja instalacji ogrzewania i wprowadzenie grzejników kanałowych.
5. Panele z mozaikami
Naturalne materiały nawiązują do czasów powstania pasażu Wiecha. Stosujemy takie materiały jak okładzina z drobnych otoczaków, cięte większe otoczaki, odpady marmurowe i granitowe, różne kruszywa, momentami bardziej bogate: muszelki, plastry agatów, mika, kafelki. Podstawowym tworzywem są jednak proste, łatwo dostępne otoczaki. Wykorzystujemy chropowaty, natryskowy tynk „baranek” jako bogate fakturowo tło dla neonów. Te materiały wypełniają prefabrykowane panele, aplikowane na elewacji głównie w parterze ale również w wybranych miejscach na antresoli. Kształty i wymiary paneli są powtarzalne, okładziny natomiast różnią się od siebie i każdy panel jest unikalny. W poziomie antresoli dominują panele lżejsze, drewniane, również dlatego, że znajdują się poza zasięgiem przechodniów. Kolory kolumn tworzą kontrast z surowymi materiałami elewacji.
6. Oranżeria i taras
Dolną część lokalu bez oznaczonego w warunkach stałego najemcy proponujemy przeznaczyć na publiczną oranżerię. Wyobrażamy ją sobie jako ciepłe, wilgotne miejsce, gdzie donice z roślinami mogą bezpiecznie przetrwać zimne miesiące. W lecie wystawiane są na pasaż za pomocą ręcznego wózka paletowego. Są lekkie, bo zaprojektowaliśmy je z pustego w środku siatkobetonu. Mają organiczne kształty kontrastujące z dominującymi w pasażu kątami prostymi. Taras na północnym skraju antresoli to bardziej intymna przestrzeń wspólna, przeznaczona dla nowego rozbudowanego lokalu na antresoli. Określają tę przestrzeń również organiczne kształty i materiały – drewno, surowe donice, miękkie otwory, rośliny i kafelki.
7. Organiczne kształty
W różnych elementach projektu, takich jak pochwyty, otwory w płycinach drzwi wejściowych, otwory w daszku, donice, proponujemy zastosowane organicznych, krzywoliniowych kształtów. Stworzą one przeciwwagę dla sztywnej, uporządkowanej geometrii pasażu.
8. Fryz neonowy i reklamy
Proponujemy zastosowanie charakterystycznych dla Warszawy i mocno obecnych na ulicach Chmielnej i Złotej neonów jako podstawowego medium świetlnego i reklamowego. Neony występują na poziomym fryzie pomiędzy parterem i antresolą, zawsze na tle bogatego teksturalnie tła z natryskowego betonu.
9. Zielony dach
Na dachu widocznym z okien mieszkańców bloku proponujemy zastosować zieleń ekstensywną taką jak mchy, porosty i niskie trawy. Daszek dodatkowo pomoże odizolować mieszkania od zgiełku naturalnej aktywności w pasażu usługowym.