Keilowa

Projekt wystawy 2024 | „Julia Keilowa. Projektantka” w przestrzeni wystaw czasowych Muzeum Warszawy | Zespół: główny projektant Jan Strumiłło, współpraca Kacper Borek, Cezary Nagórski, grafika Jakub Jezierski przy współpracy Niny Chodaczek | Czynna w Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta 21.03.2024 – 01.09.2024 | Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Warszawy | Fotografował Tomek Kaczor

Wnętrze przestrzeni wystaw czasowych Muzeum Warszawy stanowi ciekawe wyzwanie – to labirynt średniowiecznych pomieszczeń bez światła dziennego, o ciemnych, ciężkich belkowanych stropach, zmiennych poziomach i tylko z pozoru ortogonalnych ścianach. Zaproponowana przez nas scenografia opiera się na kilku kluczowych decyzjach, które udało się przeprowadzić konsekwentnie na całej wystawie, i którymi określiliśmy jej charakter.
Wiedzieliśmy z całą pewnością, że ściany powinny być jasne aby maksymalizować ilość światła odbitego na drobnych obiektach, które w większości musiały znaleźć się pod szkłem.
Zaproponowaliśmy typologię masywnego stołu ze zintegrowanymi gablotami i metryczkami, co umożliwiło wykrojenie pewnej liczby miejsc siedzących – ławek dla zwiedzających. Narożniki stołów zawsze dopełniają przeszklone pokrywy, co pozwoliło nam uporządkować rozmaitość wymiarów gablot. 
Zdecydowaliśmy się użyć prostego współczesnego materiału – surowych płyt MDF, których delikatna matowa faktura kontrastuje z lśniącymi i ostro zarysowanymi metalowymi dziełami Julii Keilowej. Gabloty naścienne pomalowaliśmy w „śmietanowym” kolorze ścian. Ich proporcje wykazały zaskakujące a przyjemne pokrewieństwo z belkami starych stropów.
Strategicznie rozmieściliśmy duże fototapety przestawiające kluczowe postaci – Julię Keilową i inne projektantki. W ten sposób staraliśmy się skierować uwagę na ludzi stojących za pięknymi przedmiotami stanowiącymi gros eksponatów.
Podpisy pod obiektami staraliśmy się maksymalnie zintegrować z tłem. Na stołach mają one postać nadruków bezpośrednio na wierzchnich płytach, na ścianach przykleiliśmy cienkie płytki pomalowane na kolor ścian.
Ciekawym i wyjątkowym wyzwaniem było zaprojektowanie stołu warsztatowego, przy którym ma być realizowany program edukacyjny – goście wystawy zaproszeni są do prostych ćwiczeń polegających na wycinaniu papieru, w nawiązaniu do metod pracy bohaterki wystawy.