Pilecki w Berlinie
Projekt wnętrz 2020 | Instytut Pileckiego w Berlinie | Zespół: Jan Strumiłło, Marek Jaxa-Chamiec, Jan Jabłoński, Helena Wierzbowska | Projekt tkaniny Anna Libera | Fotografował niezastąpiony Jakub Certowicz
Instytut Pileckiego w Berlinie zajmuje prestiżową lokalizację przy placu Paryskim, z pocztówkowym widokiem na bramę Brandenburską. Przyjęliśmy zaproszenie do urządzenia tej przestrzeni w lecie 2020 roku. Naszym celem było znalezienie kształtu dla miejsca służącego opowiadaniu historii Polski. Oprócz otwartego publicznego foyer zajęliśmy się salą wykładową na ok. 100 miejsc, salą konferencyjną z miejscem spotkań dla 20 osób. Oddzielne zadanie stanowiło urządzenie miejsc pracy dla kilkunastu pracowników Instytutu w położonych w głębi budynku pomieszczeniach biurowych.
Wykorzystaliśmy naturalne barwy materiałów uzupełnione o specjalnie dobrane kolory: bardzo ciemny brąz na sufity i bardzo jasny niebieski na ściany oraz czerwień i czerń – kolory i identyfikacji wizualnej Instytutu. Tożsamość części reprezentacyjnej nadają ostre, graniaste formy mebli w naturalnym liściastym fornirze. Meble w przestrzeni foyer są wielofunkcyjne – można wygodnie usiąść na spotkanie lub popracować, poczytać publikacje dostępne na oświetlonych ekspozytorach, wypić kawę i zjeść coś z oferty dostępnej za przeszklonymi witrynami lady barowej. Zgodnie z zamierzeniami wnętrza Instytutu wypełniają produkty polskiego designu – meble i lampy – czyniąc go w ten sposób ambasadą rodzimej myśli twórczej i przemysłu. Do konstrukcji ruchomych przesłon i wydzieleń używamy żakardu wyprodukowanej w małej warszawskiej manufakturze o wzorze projektu Anny Libery.